Z Arhimedovo iznajdbo vijaka 200 let p.n.š., se je pojavilo tudi vprašanje varovanja, dejstvo, da mora biti vijačna zveza varovana bodisi pred zrahljanjem bodisi samoodvitjem, pa je v sami osnovi te tehnike spajanja. Pomemben gradnik pri odkrivanju novih gradiv – iznajdba tekoče sintetične snovi, ki se strjuje pod vplivom odsotnosti zračnega kisika in ob katalitskem vplivu kovinskih površin – je v strojništvu razvila novo tehnologijo lepljenja, ki je na področju dotedanjega mehanskega povezovanja, zaradi svoje enostavnosti postopka, zanesljivosti in varnosti, začela pridobivati na obsegu uporabe; tako v gradnji in montaži motorjev z notranjim izgorevanjem v avtomobilski industriji kot strojegradnji, elektrotehniki, pri gradnji plovil in drugih vozil. Hkrati pa so anaerobna lepila pričeli uporabljati na vseh področjih reparatur in strojnega vzdrževanja.
KemisKOL anaerobna lepila (pritrdila, varovala in tesnila) so enokomponentna in termoplastična lepila, ki po kemični sestavi spadajo k metakrilnim polimerom. So brez vsebnosti topil, ki mrežijo zaradi stika s kovino (kovina je katalizator) in ob odsotnosti kisika iz zraka, in sicer že pri sobni temperaturi. Ker lepilo reagira šele ob izostanku kisika, omogoča daljši čas nameščanja in pozicioniranja, za dober spoj pa je tudi pomembno, da ima vsaj en del svobodne kovinske ione. Ker se anaerobna lepila obnašajo nevtralno, imajo dobro odpornost na vodo, kemikalije in plin, preprečujejo rjavenje, ščitijo pred udarci in vibracijami, strjeni lepilni filmi pa so visokoodporni tako na tlačne kot tudi na strižne sile. Po montaži so anaerobni proizvodi vedno skriti v lepilnih režah in se ne vidijo, vendar pa njihova široka uporabnost v strojništvu narekuje, da jih imenujemo kar tekoči strojni elementi.
Anaerobna lepila in tesnilne mase KemisKOL se uporabljajo za lepljenje kovin, stekla in določenih vrst trdih sintetičnih snovi. Z uporabo posebnih trdilcev, aktivatorjev, se krog gradiv za lepljenje še razširi. Trdnostne lastnosti anaerobnih lepil so uporabne na mestih, kjer nastopajo izključno tlačne in strižne sile v lepilnem filmu:
V osnovi delimo anaerobna lepila glede na viskoznosti (tekoče stanje), namen uporabe pa navadno določuje tudi razred vzdržljivosti/trdnost; ločimo med nizko, srednje in visoko vzdržljivimi anaerobnimi lepili (trdno stanje) in pa temperaturno obstojnost. Pomembna lastnost teh lepil je tudi vpliv različnih kovin/lepljencev na obnašanje pri mreženju, pri čemer ločimo med aktivnimi in neaktivnimi materiali. Pri lepljenju kovin z drugimi materiali pa priporočamo uporabo KemisKOL aktivatorja A.
Vijak in matica spadata med najbolj klasične načine sestavljanja dveh strojnih delov. Če takšna matica ni obremenjena z dinamično obremenitvijo, zveza ni problematična. Ob prisotnosti vibracij pa je nujno varovanje zveze proti odvitju.
Prednosti:
Anaerobna lepila so uporabna tudi pri konstruiranju, lepljenju cilindričnih strojnih delov, ki prenašajo sile v krožnem gibanju (gredi z zobniki in jermenicami, deli sklopk, drsni in kotalni ležaji, različne puše v oseh, gredeh in v različnih ohišjih).
Prednosti:
Anaerobna površinska tesnila in cevna tesnila se lahko uporabljajo kot tesnilo prirobičnih spojev ali kot tesnilo pri spajanju cevi s fitingi in cevnimi elementi, ki imajo navoje.
Prednosti: